BMW 135i E82: en sexcylindrig motor i en kompakt coupé, guiden till avgassystemet
135i E82 hör till de BMW som entusiasterna letar efter: en kompakt 1-serie coupé, bakhjulsdrift och en rak sexa med turbo på 306 hk och 400 Nm. Balansen är sällsynt, potentialen likaså. Den enda falska tonen är originalsystemet, som nästan inte släpper igenom något av motorns röst. Den här guiden hjälper dig att ta fram den ROG-konfiguration som passar din coupé, från typ av ändrör till styrning av klaffarna.
Skriven av ROG Motorsport · Uppdaterad

Ditt ROG-system till BMW 135i E82
Från 2 490 € i rostfritt stål, 2 990 € i titan
Konfigurera mitt avgassystem- Bilar
- BMW 135i E82
- Motor
- N55 / N54 · 306 hk · 400 Nm
- System
- Cat-back med klaffar, tillverkat för ditt VIN-nummer
- Material
- Rostfritt stål 304 eller titan
- Främre del
- Tillval: downpipe med katalysator 200 eller 100 celler, eller utan katalysator
- Klaffar
- ROG-fjärrkontroll, eller originalstyrning om din bil har det
- Leveranstid
- 20 arbetsdagar från orderbekräftelse till leverans
- Garanti
- 3 år, delar och tillverkning
Närliggande versioner har egna guider: BMW 1M N54 3.0T, BMW 335i F30 3.0T, BMW 335i GT F34 3.0T, BMW 335i N54 E90 / E92 / E93 3.0T.
N54 och sedan N55: den sexcylindriga turbomotorn som skapade 135i:s rykte
Beroende på årsmodell får din 135i en av två motorer: N54, en rak sexa på tre liter överladdad av två turbo, och sedan N55, som nöjer sig med en enda twin-scroll-turbo. Båda har 306 hk och 400 Nm. Vridmomentet kommer mycket tidigt och håller i sig länge, vilket ger den lilla coupén en förvånande livlighet redan från de första metrarna, på vilken växel som helst.
Den raka sexan är en naturligt balanserad arkitektur med ett flytande ljud, som turbona och originalsystemet gör sitt bästa för att jämna ut. ROG-systemet med klaffar ersätter detta system. Med öppna klaffar får 135i tillbaka en röst värdig sin mekanik; med stängda klaffar förblir den en trevlig coupé i vardagen. Du växlar mellan dem när du vill, och både motorn och styrdonet förblir original.
Så är avgassystemet till din BMW 135i E82 uppbyggt
Ett avgassystem består av två delar. Så här fungerar varje del, och det här ersätter ROG.
Cat-back är hela avgassystemet
Det är allt du ser under din BMW 135i E82, från utloppet på den främre delen ända fram till ändrören: rör, ljuddämpare, klaffar. Det är den del där merparten av vår forskning och utveckling ligger: det är den som formar ljudet, och den räcker för att förvandla bilen.
Den främre delen, där katalysatorn sitter
På din BMW 135i E82 är det downpipen, röret som går ut från turbon. Den rymmer originalkatalysatorn: avgassystemets andra strypning, efter ljuddämparen. Att byta den är valfritt: den frigör flödet, och det är motoroptimeringen som gör det till hästkrafter.
Din BMW 135i E82 i siffror
Ett avgassystem bedöms först med örat och på vågen. De extra hästkrafterna kommer från motoroptimeringen.
Effekt
Vridmoment
Tillverkarens originalvärden och publicerade Stage 2-värden.
ROG-systemet fungerar med eller utan motoroptimering. För att ta ut hela potentialen i din BMW 135i E82 rekommenderar vi att du sedan lämnar den till en specialiserad verkstad för motoroptimering.
N54 och N55 har rykte om sig att dölja en fin reserv under sin originalkalibrering. En Stage 2-optimering försöker utnyttja den, med ett resultat som beror på motorn, dess underhåll och trimmaren. I det sammanhanget ger ROG-systemet det ljud som hör till en vassare sexcylindrig motor.
Konfigurera ditt avgassystem, steg för steg
4 val, i samma ordning som i konfiguratorn på produktsidan.
-
Steg 1 av 4: Material: rostfritt stål eller titan
Till din BMW 135i E82 kostar systemet 2 490 € i rostfritt stål och 2 990 € i titan.
Rostfritt stål 304
2 490 €
- Vikt
- Referens
- Ljud
- Fylligt och runt
Det säkra valet: stabilt, okänsligt för korrosion, med ett fylligt och runt ljud. Bäst valuta för pengarna.
Titan
2 990 €
- Vikt
- Cirka 40 % lättare
- Ljud
- Metalliskt, kristallklart
Det gör avgassystemet cirka 40 % lättare vid samma utformning. Tonen är mer metallisk, klarare högt upp i varvregistret, och utseendet går från borstat till blåskimrande.
Hållbarheten är ingen oro: rostfritt stål 304 tål vintervägarnas salt och titan rostar inte. Rostfritt stål eller titan, vad som verkligen skiljer.
-
Steg 2 av 4: Främre del: downpipe och katalysator
Tillval: downpipen till din BMW 135i E82, med tillhörande katalysator. Varje alternativ är placerat på vår ljudskala från 0 till 10, med öppna klaffar, där originalsystemet ligger på 3.
Endast cat-back
Ingår
7/10Original avgasrening
Den främre originaldelen sitter kvar. Det är redan en fullständig förvandling, och valet för många kunder.
Sportkatalysator 200 celler
+780 €
8/10Väg och fransk besiktning
Mer flöde, bibehållen avgasrening: rätt alternativ för landsvägskörning.
Sportkatalysator 100 celler
+780 €
9/10Godkänd fransk besiktning garanteras inte
Öppnare än 200 celler: ljudet blir hårdare på höga varv, avgasreningen minskar.
Utan katalysator
+520 €
10/10Endast bankörning
Flödet helt ofiltrerat: det råaste ljudet, den skarpaste responsen.
Ljudstyrkan på en skala från 0 till 10
- 10/10Downpipe utan katalysator + ROG cat-back
- 9/10Sportkatalysator 100 celler + ROG cat-back
- 8/10Sportkatalysator 200 celler + ROG cat-back
- 7/10Endast ROG cat-back, originalkatalysatorn behålls
- 3/10Originalsystem, som jämförelse
Öppna klaffar. Med stängda klaffar blir varje konfiguration diskret igen.
Och motorlampan? Med en sportkatalysator kan den tändas, eftersom den bakre lambdasonden registrerar en svagare avgasrening. Inget mekaniskt fel: en motoroptimering eller en diagnosuppkoppling löser saken. Utan katalysator behövs en motoroptimering. Om det händer dig, ring oss så vägleder vi dig. Klara den franska besiktningen med ett sportavgassystem.
-
Steg 3 av 4: Klaffar: ROG-fjärrkontroll eller originalstyrning
Två sätt att styra klaffarna på din BMW 135i E82.
ROG-fjärrkontroll

En diskret styrbox i bagageutrymmet och en fjärrkontroll med två knappar: du öppnar och stänger när du vill, oberoende av körlägena. Vid monteringen hjälper vi dig per telefon eller e-post.
Originalstyrning
- Endast för bilar med klaffar från fabrik
- Styrs av bilens körlägen
För bilar med klaffar från fabrik: avgassystemet kopplas till deras styrning och körlägena bestämmer, utan någon extra styrbox.
I 130 km/h dånar många sportavgassystem. Här passerar avgaserna genom ljuddämparen med stängda klaffar och bilen förblir lugn i marschfart; med öppna klaffar hörs den när du själv väljer. Läs mer om motorvägsdån.
-
Steg 4 av 4: Ändrör: den visuella signaturen
Matcha ändrören med stilen på din BMW 135i E82, diskret eller markant. Har du en bestämd finish i åtanke? Skicka ett foto till oss, så tittar vi på det tillsammans.
- Rostfritt stål
- Svart
- Kolfiber
- Blåanlöpt titan
- Kolfiber i M Performance-stil

ROG:s ljudsignatur på 135i:s sexcylindriga motor
En rak sexa från BMW har en igenkännbar röst: en jämn och rund sång som tätnar med varven. I 135i reducerar originalsystemet den till ett mummel, och turbona lägger till sitt eget filter. Coupén går fort, men den gör det nästan ljudlöst.
Med ROG-systemet och öppna klaffar får sången tillbaka sin plats: ett tydligt muller vid start, sedan ett smidigt och obrutet varvtagande fram till nästa växling. Med stängda klaffar kör du i lugn och ro, så att du kan åka tidigt på morgonen utan att väcka gatan.

Från beställning till montering
-
Konfiguration
Du konfigurerar avgassystemet och anger VIN-numret från registreringsbeviset, fält (E).
-
Kontroll
Ditt VIN-nummer kontrolleras före all tillverkning.
-
Tillverkning
Avgassystemet tillverkas på beställning, för din bil.
-
Leverans
Fri frakt i Europa, försäkrat paket, spårningsnummer från avsändning.
-
Montering
Cirka två timmar i verkstaden, utan svetsning eller kapning.
20 arbetsdagar från orderbekräftelse till leverans
- Garanti
- 3 år, delar och tillverkning, räknat från leverans
- Betalning
- Delbetalning med Klarna
- Montering
- Hos valfri verkstad
Har din BMW 135i E82 fortfarande tillverkarens garanti? I Europa får tillverkaren inte neka den bara för att en del från ett annat märke har monterats: det är tillverkaren som måste bevisa att felet beror på den delen. Vår artikel om tillverkarens garanti.
Våra rekommendationer för din BMW 135i E82
-
Vardagskörning
2 490 €
- Rostfritt stål
- Endast cat-back
- ROG-fjärrkontroll
Din BMW 135i E82 förblir lika lätt att leva med, originalets avgasrening behålls och du öppnar klaffarna när du själv vill.
Se denna konfiguration -
Väg och körglädje
3 770 €
- Titan
- Downpipe 200 celler
- Motoroptimering
Det bästa av två världar: karaktär och bättre andning, med bibehållen avgasrening.
Se denna konfiguration -
Bana
3 510 €
- Titan
- Downpipe utan katalysator
- Stage 2
Den mest extrema konfigurationen, endast för bankörning.
Se denna konfiguration
Varje BMW 135i E82 har sin historia och sitt användningsområde: om ingen av profilerna passar dig, hör av dig så pratar vi.
BMW 135i E82: dina frågor
Hur mycket effekt ger ett nytt avgassystem på BMW 135i E82?
BMW 135i E82 har från fabrik 306 hk och 400 Nm. Avgassystemet ensamt påverkar först ljudet, andningen och vikten; hästkrafterna kommer från motoroptimeringen. Med Stage 2-optimering når de publicerade värdena 380 hk och 540 Nm.
Rostfritt stål eller titan: vilket material passar BMW 135i E82?
Till BMW 135i E82 kostar ROG-systemet 2 490 € i rostfritt stål och 2 990 € i titan. Rostfritt stål är det säkra valet, med fylligt ljud; titan gör systemet cirka 40 % lättare och ger en mer metallisk ton högt upp i varvregistret.
Måste katalysatorn bytas på BMW 135i E82?
Det är inte obligatoriskt. Cat-back räcker för att förändra karaktären på BMW 135i E82. Att byta downpipe är till för att gå längre, med en motoroptimering: 200 celler för landsväg, 100 celler eller utan katalysator för mer radikal användning.
Klarar BMW 135i E82 den franska besiktningen med ett ROG-system?
Enbart cat-back och 200-cellsversionen behåller avgasreningen: kör BMW 135i E82 till besiktningen med stängda klaffar. Med 100 celler är godkänd fransk besiktning inte längre garanterad; utan katalysator klarar bilen inte avgaskontrollen.
Hur monteras ROG-systemet på BMW 135i E82?
Med klämmor och packningar, utan svetsning eller kapning: cirka två timmar i verkstaden för en utrustad mekaniker. Avgassystemet tillverkas utifrån VIN-numret på din BMW 135i E82.
Vad kostar ett ROG-system till BMW 135i E82, och hur lång är leveranstiden?
Från 2 490 € till 3 770 € beroende på konfiguration. Räkna med 20 arbetsdagar från orderbekräftelse till leverans. Frakten är gratis och avgassystemet har 3 års garanti.
Osäker på din konfiguration? Ring oss.
Rostfritt stål eller titan, enbart cat-back eller komplett system: rätt val beror på hur du kör och på din BMW 135i E82. Vi tar oss tid att prata innan du beställer, med svar inom 24 timmar. Vi säljer inte i telefon: vi hjälper dig att välja, även något billigare om det är det som passar din användning.
ROG är ett franskt märke, och vårt arbetssätt kan sammanfattas i en idé: ett avgassystem säljs med rådgivning, inte bara med ett produktblad. Över 500 monterade system och betyget 4,9 av 5.
Läs också
Läs härnäst
- Mercedes-AMG SLC43 R172 V6 biturbo: en V6 under bar himmel, guiden till avgassystemet SLC43 är en kompakt roadster med fällbart hardtop, som AMG gav en V6 biturbo på 3,0 liter och...
- Mercedes-AMG E55 W211 V8 Kompressor: vargen i kostym, guiden till avgassystemet Med E55 W211 lyckades AMG få in en kompressormatad V8 med 476 hk och 700 Nm i en...
- Mercedes-AMG CLS53 C257: den raka sexans återkomst, guiden till avgassystemet CLS53 C257, en fyrdörrars coupé med flytande linjer, drar nytta av att Mercedes återinfört en arkitektur som märket...