Technický průkaz U.1: hluk za stání u 69 sportovních aut, model po modelu
Hodnoty převzaté 31. 10. 2026 z oficiálního nizozemského registru vozidel (RDW, otevřená data); definice podle evropských předpisů.
Vaše vozidlo.
Vyberte svůj model: ukážeme vám výfuk, jeho možnosti a dodací lhůtu.
Před výrobou ověříme kompatibilitu podle vašeho VIN.
Obsah 9
Ve zkratce.
Kolonka U.1 v technickém průkazu udává hluk vašeho vozu za stání v dB(A), naměřený při homologaci s mikrofonem 0,5 m od koncovky výfuku, při otáčkách motoru uvedených v kolonce U.2. Nejde o limit: je to referenční hodnota vašeho vozu, když kontrola měří hluk za stání.
- U 69 sportovních aut v naší tabulce se tato hodnota pohybuje od 74 dB(A) (Porsche Macan 2.0) do 115 dB(A) (Ferrari 812 Competizione); většina přesahuje 85 dB(A).
- Pro orientaci: Volkswagen Golf 8 R 84 dB(A), BMW M340i 90 nebo 95, BMW M3 / M4 Competition G80 89, Audi RS 3 8Y 81, Mercedes-AMG A 45 W176 106, Porsche 911 GT3 992 98.
- Při průjezdu (kolonka U.3, zkouška, podle které se stanovují homologační limity) zůstávají tatáž auta mezi 68 a 74 dB(A).
- Vysoká hodnota U.1 není závada: je to oficiální údaj vašeho vozu v původním stavu, se kterým ho kontrola za stání porovnává.
Najděte svůj vůz: Volkswagen · Audi · BMW · Mercedes-AMG · Porsche · Toyota · Honda · Ford · Ferrari · Maserati · Aston Martin.
Hluk za stání u 69 sportovních aut, model po modelu.
Homologační hodnoty vedené v registru RDW u vozů daného modelu registrovaných v Nizozemsku. Tučně je nejčastější hodnota; pod ní další hodnoty zjištěné alespoň u 5 % vozů, v závorce jejich počet. Klepnutím na záhlaví tabulku seřadíte; každý model vede na svůj výfuk Rog.
| Model | kW | Roky | U.1 za stání, dB(A) | U.2, ot/min | U.3 při průjezdu, dB(A) | Vozy | Schválení typu EU |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Golf 7 GTI | 162-169 | 2013-2019 | 78 | 3 750 3 610 (793) | 74 72 (475) | 3 140 | e1*2007/46*0623 |
| Volkswagen Golf 7.5 GTI Performance | 180 | 2017-2021 | 88 86 (771) | 3 750 | 72 69 (535) | 1 645 | e1*2007/46*0623 |
| Volkswagen Golf 7 R | 221 | 2013-2020 | 88 85 (310) | 3 750 | 72 69 (108) · 70 (71) | 1 194 | e1*2007/46*0623 |
| Volkswagen Golf 7.5 R (228 kW) | 228 | 2017-2019 | 78 80 (118) | 3 750 | 70 71 (79) | 547 | e1*2007/46*0623 |
| Volkswagen Golf 7.5 R (213 kW) | 213 | 2019-2020 | 96 98 (265) | 3 750 | 72 71 (117) | 775 | e1*2007/46*0623 |
| Volkswagen Golf 8 GTI | 180 | 2020-2025 | 89 91 (396) | 3 750 | 72 71 (147) | 1 682 | e1*2007/46*2014 |
| Volkswagen Golf 8 R | 235 | 2020-2025 | 84 82 (254) · 92 (114) · 102 (60) | 3 750 | 69 70 (175) | 1 015 | e1*2007/46*2014 |
| Audi S3 8V (221 kW) | 221 | 2013-2020 | 83 82 (131) | 3 750 | 73 69 (92) · 72 (43) | 916 | e1*2007/46*0607 |
| Audi S3 8V (228 kW) | 228 | 2016-2019 | 87 | 3 750 | 74 | 464 | e1*2007/46*0607 |
| Audi RS 3 8V (270 kW) | 270 | 2015-2017 | 90 | 3 750 | 74 | 220 | e1*2007/46*0608 |
| Audi RS 3 8V (294 kW) | 294 | 2017-2020 | 98 89 (161) · 90 (137) | 3 750 | 71 73 (80) | 615 | e1*2007/46*0608 |
| Audi S3 8Y | 228 | 2020-2024 | 82 | 3 750 | 70 | 567 | e1*2007/46*2060 |
| Audi RS 3 8Y | 294 | 2021-2026 | 81 | 3 750 | 70 | 641 | e1*2007/46*2144 |
| Audi TT RS 8S | 294 | 2016-2024 | 97 94 (34) · 88 (30) | 3 750 | 74 70 (28) · 72 (11) | 132 | e1*2007/46*1686, e1*KS07/46*0054 |
| Audi RS 6 Avant C7 | 412-445 | 2013-2019 | 88 86 (372) | 3 750 | 73 72 (347) | 812 | e1*2007/46*0544 |
| Audi RS 6 Avant C8 | 441 | 2019-2025 | 89 | 3 120 3 750 (49) | 71 | 685 | e1*2007/46*1840 |
| Audi R8 V10 plus 4S | 449 | 2015-2018 | 100 | 3 750 3 610 (34) | 74 | 89 | e1*2001/116*0399 |
| BMW M135i F20 / F21 | 235-240 | 2012-2017 | 86 85 (56) | 3 750 | 73 75 (44) | 552 | e1*2007/46*0283, e1*2007/46*0273 |
| BMW M140i F20 / F21 | 250 | 2016-2020 | 83 94 (217) | 3 750 | 72 70 (151) | 621 | e1*2007/46*0283, e1*2007/46*0273 |
| BMW M135i F40 | 225 | 2019-2025 | 84 89 (124) | 3 750 | 68 71 (132) · 70 (99) | 580 | e1*2007/46*2018 |
| BMW M340i G20 / G21 | 275-280 | 2019-2026 | 90 95 (530) | 3 750 | 68 67 (343) | 1 217 | e1*2007/46*2017, e1*2007/46*1947 |
| BMW M440i G22 / G23 | 275-280 | 2020-2026 | 86 | 3 750 | 71 67 (62) · 66 (32) | 1 018 | e1*2007/46*2126, e1*2018/858*00122 |
| BMW X3 M40i G01 | 260-265 | 2017-2024 | 83 92 (213) · 84 (189) · 93 (151) · 87 (61) | 3 750 | 72 71 (161) · 68 (72) | 1 018 | e1*2007/46*1797 |
| BMW M2 F87 | 272 | 2015-2019 | 94 95 (33) · 93 (25) | 3 750 | 74 75 (84) · 72 (40) | 328 | e1*2007/46*0377 |
| BMW M2 Competition F87 | 302 | 2018-2021 | 83 | 3 750 | 70 | 211 | e1*2007/46*0377 |
| BMW M2 G87 | 338-353 | 2023-2026 | 90 | 3 750 | 70 69 (21) | 146 | e1*2018/858*00211 |
| BMW M3 F80 / M4 F82 | 317-331 | 2014-2021 | 85 86 (67) | 3 750 | 74 70 (58) | 842 | e1*2007/46*0377 |
| BMW M3 / M4 Competition G80 / G82 | 375-390 | 2020-2026 | 89 | 3 750 | 72 | 978 | e1*2018/858*00003 |
| BMW M4 CS G82 | 405 | 2024-2026 | 93 | 3 750 | 71 | 18 | e1*KS18/858*00008 |
| BMW M3 CS G80 | 405 | 2023-2026 | 90 93 (6) | 3 750 | 72 | 35 | e1*KS18/858*00008 |
| BMW M5 Competition F90 | 460 | 2018-2023 | 95 92 (60) | 3 750 | 72 70 (44) | 185 | e1*2007/46*1828 |
| BMW M5 G90 / G99 | 400-430 | 2024-2026 | 87 88 (209) | 3 750 | 70 69 (197) | 1 279 | e1*2018/858*00451 |
| BMW M8 Competition F91 / F92 / F93 | 460 | 2019-2026 | 98 93 (93) | 3 750 | 72 71 (67) | 188 | e1*2007/46*2019 |
| Mercedes-AMG A 45 / CLA 45 W176 / C117 (265 kW) | 265 | 2013-2016 | 103 102 (142) · 94 (136) | 3 750 | 74 | 499 | e1*2001/116*0470, e1*2007/46*1207, e1*2007/46*0928 |
| Mercedes-AMG A 45 / CLA 45 W176 / C117 (280 kW) | 280 | 2015-2019 | 106 98 (152) · 105 (137) | 3 750 | 74 73 (136) | 649 | e1*2001/116*0470, e1*2007/46*1207 |
| Mercedes-AMG A 35 W177 | 225 | 2019-2026 | 81 | 3 750 | 70 | 527 | e1*2007/46*1829 |
| Mercedes-AMG A 45 / A 45 S W177 | 285-310 | 2019-2025 | 83 79 (32) | 3 750 | 70 | 236 | e1*2007/46*1829 |
| Mercedes-AMG CLA 45 S C118 | 310 | 2019-2025 | 83 | 3 750 | 70 | 156 | e1*2007/46*1912 |
| Mercedes-AMG C 43 W205 | 270-287 | 2016-2023 | 95 89 (133) | 3 750 | 74 73 (104) | 638 | e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0457, , e1*2001/116*0464 |
| Mercedes-AMG C 63 W204 | 336 | 2010-2014 | 93 94 (6) | 3 750 4 000 (6) | 74 | 121 | , e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0457, e1*2001/116*0464, e1*2001/116*0463 |
| Mercedes-AMG C 63 S W205 | 375 | 2014-2023 | 100 91 (153) · 98 (139) · 88 (130) · 95 (114) | 3 750 | 74 | 925 | e1*2001/116*0464, e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0463, , e1*2001/116*0457 |
| Mercedes-AMG GT / GT S C190 | 340-375 | 2014-2020 | 107 93 (42) | 3 750 | 74 | 248 | e1*2007/46*0233 |
| Porsche Macan 2.0 95B | 180-195 | 2016-2024 | 74 78 (618) · 76 (224) | 3 750 | 71 68 (571) · 69 (176) | 1 729 | e13*2007/46*1165 |
| Porsche Macan S 95B | 250-260 | 2014-2022 | 89 90 (361) | 3 750 | 72 70 (311) | 857 | e13*2007/46*1165 |
| Porsche Macan GTS 95B | 265-324 | 2016-2024 | 92 91 (171) · 86 (122) | 3 750 | 71 68 (98) · 69 (82) | 569 | e13*2007/46*1165 |
| Porsche 718 Boxster / Cayman 982 | 220 | 2016-2025 | 96 89 (78) · 93 (69) · 97 (59) | 3 750 | 73 69 (61) · 71 (42) | 474 | e13*2007/46*1607 |
| Porsche 718 GTS 4.0 982 | 294 | 2020-2026 | 92 | 3 750 | 72 | 161 | e13*2007/46*1607 |
| Porsche 718 Cayman GT4 RS 982 | 368 | 2022-2026 | 96 | 3 800 | 72 | 50 | e13*KS07/46*1634 |
| Porsche 911 Carrera S / 4S 991.2 | 309 | 2015-2019 | 94 | 3 750 | 74 | 628 | e13*2007/46*1187 |
| Porsche 911 Carrera S / 4S 992 | 331 | 2019-2025 | 93 | 3 325 | 73 | 1 741 | e13*2007/46*0992 |
| Porsche 911 GT3 992 | 375 | 2021-2026 | 98 96 (59) · 97 (45) | 3 658 | 72 74 (26) · 71 (20) | 396 | e13*2007/46*0992 |
| Porsche 911 GT3 RS 992 | 386 | 2022-2026 | 97 | 3 658 | 72 | 136 | e13*KS18/858*00015 |
| Porsche 911 Turbo S 992 | 471-478 | 2020-2026 | 93 92 (124) | 3 325 | 72 70 (114) · 73 (40) | 842 | e13*2007/46*0992 |
| Toyota GR Supra 3.0 A90 | 250 | 2019-2025 | 90 87 (9) · 86 (9) | 3 750 | 68 67 (12) | 71 | e1*2007/46*1982 |
| Honda Civic Type R FK8 | 235 | 2017-2021 | 87 | 3 325 | 71 | 117 | e11*2007/46*3633, e6*2007/46*0256 |
| Honda Civic Type R FL5 | 242 | 2023-2026 | 80 | 3 325 | 70 | 28 | e6*2018/858*00064 |
| Ford Focus ST Mk4 | 206 | 2019-2025 | 90 87 (119) | 3 750 | 68 69 (42) | 516 | e13*2007/46*1911 |
| Ford Mustang GT V8 S550 | 330-331 | 2018-2024 | 93 95 (7) | 3 750 | 74 | 79 | e13*2007/46*1551 |
| Ferrari 458 Italia / Spider | 416 | 2010-2015 | 107 115 (88) | 4 500 6 750 (89) | 73 | 180 | e3*2007/46*0040, e3*KS07/46*0025 |
| Ferrari 488 GTB / Spider | 493 | 2015-2020 | 105 | 4 000 | 74 | 159 | e3*2007/46*0040 |
| Ferrari 488 Pista | 530 | 2018-2021 | 103 | 4 000 | 71 | 64 | e3*2007/46*0040 |
| Ferrari F8 Tributo / Spider | 530 | 2019-2024 | 102 | 3 750 | 73 | 81 | e3*2007/46*0040 |
| Ferrari Roma / Roma Spider | 456 | 2020-2026 | 102 100 (44) | 3 750 | 73 74 (33) | 176 | e3*2007/46*0485 |
| Ferrari 296 GTB / GTS | 488-515 | 2022-2026 | 101 100 (58) · 103 (12) | 4 000 | 73 70 (37) · 71 (12) | 164 | e3*2018/858*00044 |
| Ferrari 812 Superfast | 585 | 2017-2022 | 111 105 (16) | 4 250 | 72 71 (12) | 106 | e24*KS07/46*0077 |
| Ferrari 812 GTS | 585 | 2020-2024 | 105 | 4 250 | 71 | 121 | e24*KS07/46*0077 |
| Ferrari 812 Competizione | 607 | 2022-2024 | 115 | 4 625 | 74 | 14 | e24*KS07/46*0077 |
| Maserati MC20 / MC20 Cielo | 463 | 2021-2024 | 98 96 (13) | 3 750 | 72 | 28 | e3*KS18/858*00026 |
| Aston Martin Vantage V8 AM6 | 375-394 | 2018-2024 | 92 89 (20) | 2 850 | 72 74 (12) | 76 | e9*2007/46*6619 |
Zdroj: RDW Open Data, datové sady „Gekentekende_voertuigen“ (m9d7-ebf2) a „Gekentekende_voertuigen_brandstof“ (8ys7-d773), volná data, aktualizovaná RDW 31. 10. 2026. Tabulku můžete převzít s uvedením „RogMotorsport, podle RDW Open Data“ a adresy této stránky.
Co ukazují čísla.
- Novější generace nemusí být tišší. Golf 8 GTI je homologován na 89 dB(A) za stání, Golf 7 GTI na 78. Naopak A 45 S W177 má 83 dB(A), zatímco A 45 W176 s výkonem 280 kW 106.
- Jeden model může mít více hodnot. Podle verze a rozšíření schválení typu: M340i 90 nebo 95 dB(A), Golf 8 R od 82 do 102, C 63 S W205 od 88 do 100. Hodnotu vašeho vozu najdete jen v jeho technickém průkazu.
- Dva Golfy 7.5 R, dvě hodnoty. 78 dB(A) pro verzi s 228 kW (2017 až 2019), 96 pro verzi s 213 kW (2019 a 2020).
- Otáčky měření se liší vůz od vozu. U většiny 3 750 ot/min, u 911 992 a Civic Type R 3 325, u 812 Superfast 4 250: to je kolonka U.2 a právě při těchto otáčkách kontrola měření za stání opakuje.
U.1, U.2, U.3: kde je najdete a jak se měří.
Harmonizované evropské osvědčení o registraci vozidla může pod kódem U „hladina hluku“ obsahovat tři položky (směrnice 1999/37/ES, příloha I):
| Kód | Oficiální název | Jednotka |
|---|---|---|
| U.1 | hladina hluku stojícího vozidla | dB(A) |
| U.2 | při otáčkách motoru | min⁻¹ (ot/min) |
| U.3 | hladina hluku jedoucího vozidla (při průjezdu) | dB(A) |
Tyto položky jsou nepovinné: každý stát rozhoduje, zda je uvede. Pokud je váš doklad neobsahuje, hladinu hluku za stání a příslušné otáčky uvádí i evropský certifikát shody (COC), který se dodává s novým vozem.
Nařízení (EU) č. 540/2014 (příloha II) popisuje měření: mikrofon 0,5 m od koncovky výfuku pod úhlem 45°, převodovka v neutrálu, zahřátý motor, nejméně tři měření. Otáčky činí 75 % otáček při maximálním výkonu, pokud ty nepřesahují 5 000 ot/min, 3 750 ot/min, pokud leží mezi 5 000 a 7 500 ot/min, a polovinu nad touto hranicí. Proto se v kolonce U.2 tak často objevuje 3 750 ot/min.
U.1 není limit.
Evropské homologační limity se týkají zkoušky při průjezdu, tedy kolonky U.3: pro osobní automobily 68 až 72 dB(A) ve fázi 3, podle poměru výkonu a hmotnosti, pro všechny první registrace od 1. července 2026 (nařízení 540/2014, příloha III). Platí jen pro nové vozy: již registrovaný vůz si své hodnoty ponechává. Hodnota U.1, měřená 50 cm od koncovky, je jiného druhu a výrazně vyšší. Nelze ji ani srovnávat s prahem hlukových radarů, které měří za jízdy a na dálku.
Co to znamená na STK.
V Česku se technická prohlídka na STK řídí evropským základem (směrnice 2014/45/EU, příloha I, bod 8.1.1): technik posuzuje hluk subjektivně; pokud usoudí, že je hladina na hranici, může hluk za stání změřit hlukoměrem a referencí je homologační hodnota (U.1 při otáčkách U.2, nebo COC). Příklady tolerancí zveřejněných jinde: + 2 dB(A) v Nizozemsku a v Itálii, + 5 dB(A) v Polsku.
S výfukem Rog a zavřenými klapkami si vůz zachová zvuk blízký původnímu: tak ho na kontrolu přistavte. Se samotným zadním dílem nebo se sportovním katalyzátorem s 200 buňkami zůstává systém čištění výfukových plynů zachován; verze bez katalyzátoru je určena pouze na okruh. Výsledek vždy závisí na vozidle, jeho stavu a předpisech platných v den kontroly.
Pravidla v Česku: Výfuk s klapkou a STK.
Čtěte také: Hlukové radary a kontrola hluku osobních automobilů v Evropě · Výměna výfuku.
Metoda a omezení.
- Data: oficiální nizozemský registr vozidel (RDW), dotazovaný 31. 10. 2026 přes jeho veřejné rozhraní. U každého modelu jsme vybrali obchodní označení, kořen čísla schválení typu EU, čistý výkon a palivo (benzin) a poté sečetli hodnoty U.1, U.2 a U.3 všech odpovídajících vozů: celkem 37 917 vozů.
- Co to je: homologační hodnoty vedené podle modelu a verze, nikoli měření provedená na každém voze.
- Vyloučeno: vozy bez čísla schválení typu EU (individuálně schválené dovozy). Hodnota, která v registru chybí, chybí i v tabulce.
- Rozdíly: má-li model více hodnot, nejčastější je tučně a ostatní jsou uvedeny, pokud se týkají alespoň 5 % vozů.
- Platnost: pro váš vůz je rozhodující hodnota v jeho technickém průkazu nebo v COC.
Datová sada zveřejněná na Zenodo: DOI 10.5281/zenodo.23886816
Časté otázky.
Co znamená kolonka U.1 v technickém průkazu?
Je to hladina hluku vozu za stání v dB(A), naměřená při homologaci 0,5 m od koncovky výfuku. Kolonka U.2 udává otáčky motoru při tomto měření, kolonka U.3 hluk při průjezdu.
Je hodnota U.1 100 dB(A) příliš vysoká?
Ne. Je to oficiální hodnota vozu v původním stavu, měřená těsně u výfuku: mnoho sportovních aut přesahuje 90 dB(A), například A 45 W176 má 106 a 911 GT3 992 98. Homologační limity se týkají jiné zkoušky, při průjezdu, měřené na dálku.
Můj technický průkaz kolonku U.1 nemá: kde hodnotu najdu?
V evropském certifikátu shody (COC), který se dodává s novým vozem, nebo u výrobce. Naše tabulka uvádí hodnoty zjištěné model po modelu, rozhodující je však jen hodnota vašeho vozu.
Mění výfuk hodnotu U.1?
Ne, zapsaná hodnota zůstává ta z homologace. Při kontrole rozhoduje skutečná hlučnost vozu: s výfukem Rog s klapkami zůstává při zavřených klapkách blízko původního stavu.
Slouží hodnota U.1 při STK?
Může: technická prohlídka se řídí evropským základem, kdy technik posuzuje hluk subjektivně. Pokud usoudí, že je hladina na hranici, může hluk za stání změřit a referencí je homologační hodnota (U.1 při otáčkách U.2, nebo COC).
Zdroje.
Data RDW získaná 31. 10. 2026; předpisy prostudované mezi 26. 9. a 31. 10. 2026.
- RDW Open Data, „Gekentekende_voertuigen“: opendata.rdw.nl, m9d7-ebf2
- RDW Open Data, „Gekentekende_voertuigen_brandstof“ (pole geluidsniveau_stationair, toerental_geluidsniveau, geluidsniveau_rijdend): opendata.rdw.nl, 8ys7-d773
- Směrnice 1999/37/ES o registračních dokladech vozidel, příloha I: EUR-Lex
- Nařízení (EU) č. 540/2014 o hladině akustického tlaku motorových vozidel, přílohy II a III: EUR-Lex
- Směrnice 2014/45/EU o pravidelných technických prohlídkách, příloha I, bod 8.1.1: EUR-Lex
- UTAC, technický pokyn pro osobní automobily, hluk (Francie): utac-otc.com
- UTAC, technický pokyn pro dvoukolová vozidla, hluk (Francie): utac-otc.com
- Italské ministerstvo infrastruktury a dopravy (CSRPAD), limity při revisione: csrpad.it
- RDW, příručka APK, hluk: apk-handboek.rdw.nl
- Polsko, nařízení o technických podmínkách vozidel, § 9 (Dz.U. 2024 poz. 502): api.sejm.gov.pl
Číst dále
- Výfuk 2026 a 2027: co se mění (Euro 7, STK, hlukové radary) Každé datum na této stránce pochází z oficiálního textu nebo z tiskové zprávy výrobce, přečtených 2. 11. 2026,...
- Výměna výfuku: kolik stojí STK a úřední postupy v 9 zemích Poplatky shromážděné 31. 10. 2026 z oficiálních předpisů a z webů úřadů a zkušebních organizací jednotlivých zemí; každá...
- Výfuk s klapkou a STK: co platí v Česku. Aktualizováno 30. října 2026. Výfuk s klapkami Rog vám dá zvuk, který si sami vyberete, a vůz, který...