












Εξάτμιση με βαλβίδες για BMW X4 N20 F26 2.0T (2014-2018)
Διαμόρφωση
Εξάτμιση BMW X4 F26 2.0T με βαλβίδες (2014-2018)
Βαλβίδες
Ελέγχονται με τηλεχειριστήριο, εργοστασιακά συζευγμένο.
Εκτίμηση σε 0,50 m από την έξοδο, 45°, 2.000 σ.α.λ. με ζεστό κινητήρα. Υπολογίστε ± 2 dB ανάλογα με τον κινητήρα και το σημείο μέτρησης. Διαφορά 3 dB γίνεται αντιληπτή σε άμεση σύγκριση, ενώ 10 dB δίνουν την αίσθηση διπλάσιας έντασης.
Οδηγός διαμορφώσεων
Ένταση ήχου με ανοιχτές βαλβίδες. Κλίμακα από 0 έως 10.
| Διαμόρφωση | Ένταση |
|---|---|
| Downpipe χωρίς καταλύτη + cat-back Rog | 10/10 |
| Σπορ καταλύτης 100 κυψελών + cat-back Rog | 9/10 |
| Σπορ καταλύτης 200 κυψελών + cat-back Rog | 8/10 |
| Μόνο cat-back Rog, με τον εργοστασιακό καταλύτη | 7/10 |
| Εργοστασιακή εξάτμιση, για σύγκριση | 3/10 |
Η εξάτμιση BMW X4 F26 2.0T αναλυτικά.
Το πρώτο compact SUV κουπέ της BMW, το X4 F26 συνδυάζει το ύψος ενός SUV με το επικλινές προφίλ ενός κουπέ. Στον 2,0 λίτρων βενζίνης, παίρνει τον N20, τετρακύλινδρο με άμεσο ψεκασμό και turbo διπλής εισόδου: 184 ίπποι και 270 Nm στο xDrive20i, 245 ίπποι και 350 Nm στο xDrive28i. Σύμφωνα με τον οδηγό, το X4 F26 3.0T με εξακύλινδρο χρησιμοποιεί την ίδια εξάτμιση, αλλά το καθένα κρατά τη σελίδα του, όπως και το X4 M40i.
Ο N20 έχει βραχνή και νευρώδη φωνή, με έντονη ανάσα turbo, που η εργοστασιακή εξάτμιση κάνει σχεδόν βουβή: το SUV κουπέ φαίνεται πιο φρόνιμο απ' όσο αφήνει να εννοηθεί η σχεδίασή του. Με ανοιχτές βαλβίδες, το cat-back μας του δίνει μια παρουσία που ταιριάζει στη σιλουέτα του, δυναμική εκκίνηση και ακουστές επιταχύνσεις· με κλειστές βαλβίδες, το X4 ξαναβρίσκει την ηρεμία του ταξιδιώτη για την οικογένεια και τα μεγάλα ταξίδια.
Όσον αφορά την τοποθέτηση, η εξάτμιση λυγισμένη βάσει του VIN σας συνδέεται χωρίς συγκόλληση με σφιγκτήρες και φλάντζες, σε περίπου δύο ώρες, με τον εργοστασιακό έλεγχο των βαλβίδων να διατηρείται αν υπάρχει ή με τηλεχειριστήριο Rog με δύο κουμπιά.
Η επιλογή «Πολλαπλή» προσφέρει το downpipe του N20, όπου βρίσκεται ο καταλύτης· μόνο του, απλώς εμπλουτίζει τη φωνή και ελαφραίνει ελαφρώς, καθώς οι ίπποι έρχονται από τη χαρτογράφηση. Ο N20 αυτού του πρώτου X4 συνεχίζει να κάνει αντιρρύπανση με τον καταλύτη 200 κυψελών· αυτός των 100 κυψελών γίνεται δεκτός ή όχι ανάλογα με το όχημα και τους κανόνες της χώρας σας, και η έκδοση χωρίς καταλύτη προορίζεται αποκλειστικά για χρήση σε πίστα. Για το cat-back, το ανοξείδωτο 304 παραμένει η λιτή επιλογή και το τιτάνιο, ελαφρύτερο κατά περίπου 40 %, η πολύχρωμη.
Εξάτμιση για BMW X4 F26 2.0T: τεχνικά χαρακτηριστικά.
| Τύπος εξάτμισης | Cat-back με βαλβίδες (ενεργή εξάτμιση), κατασκευασμένο βάσει του VIN σας |
|---|---|
| Όχημα και κωδικός πλαισίου | BMW X4 F26 2,0 λίτρων βενζίνης, xDrive20i και xDrive28i |
| Κινητήρας | N20, τετρακύλινδρος 2,0 λίτρων turbo, 184 ίπποι / 270 Nm ή 245 ίπποι / 350 Nm |
| Έτη | 2014-2018, το έτος μοντέλου επιβεβαιώνεται από το VIN |
| Υλικά και φινιρίσματα | Ανοξείδωτο ατσάλι 304 ή τιτάνιο· βουρτσισμένο τιτάνιο, χρυσό ή μωβ |
| Βαλβίδες | Εργοστασιακός έλεγχος αν το όχημα τον διαθέτει, αλλιώς τηλεχειριστήριο Rog |
| Εμπρός τμήμα (προαιρετικά) | Downpipe με καταλύτη 200 ή 100 κυψελών ή χωρίς καταλύτη |
| Τοποθέτηση | Σφιγκτήρες και φλάντζες, χωρίς συγκόλληση, περίπου 2 ώρες |
| Κατασκευή και αποστολή | Κατά παραγγελία, 20 εργάσιμες ημέρες, δωρεάν αποστολή |
| Εγγύηση | 3 χρόνια, σε εξαρτήματα και κατασκευή |
Εξάτμιση για BMW X4 F26 2.0T: ερωτήσεις και απαντήσεις.
Το X4 F26 μου είναι xDrive28i: διαφέρει η εξάτμιση από του xDrive20i;
Ναι, η σελίδα μας τα ομαδοποιεί στο X4 F26 2,0 λίτρων χωρίς να τα διακρίνει· το VIN που ζητείται με την παραγγελία μάς επιτρέπει να επιβεβαιώσουμε την έκδοσή σας και το έτος μοντέλου της.
Ένα X4 F26 με κινητήρα N20 και χαρτογράφηση, πόσους ίππους αποδίδει;
Δύο αφετηρίες, δύο αποτελέσματα: για το xDrive20i ανακοινώνονται 280 ίπποι και 450 Nm, για το xDrive28i 320 ίπποι και 480 Nm, μόλις τοποθετηθεί το downpipe και γίνει νέα χαρτογράφηση σε εξειδικευμένο κέντρο· χωρίς αυτά, το cat-back κρατά την εργοστασιακή διαχείριση.
ΚΤΕΟ: ποια διαμόρφωση για ένα X4 F26 2.0T;
Η πιο απλή: εργοστασιακός καταλύτης ή downpipe 200 κυψελών, κλειστές βαλβίδες, και το SUV κουπέ παρουσιάζεται όπως βγήκε από το εργοστάσιο· το 100 κυψελών γίνεται δεκτό ή όχι ανάλογα με το όχημα και τους κανόνες της χώρας σας, και η έκδοση χωρίς καταλύτη προορίζεται αποκλειστικά για χρήση σε πίστα.
Έχουν το τετρακύλινδρο και το εξακύλινδρο X4 F26 την ίδια εξάτμιση;
Ο οδηγός το επιβεβαιώνει, ίδιο αμάξωμα και ίδιο πίσω δάπεδο· κάθε κινητήρας κρατά ωστόσο τη σελίδα του, και το VIN σας αποφασίζει πριν από την κατασκευή.
Μπορεί ο N20 ενός X4 να συνοδεύσει πραγματικά το στυλ του;
Ναι, η βραχνή και νευρώδης φωνή του, απελευθερωμένη με ανοιχτές βαλβίδες, δίνει επιτέλους στο SUV κουπέ μια παρουσία ταιριαστή με τη σιλουέτα του.
BMW X4 F26 2.0T: Κάνει drone μια εξάτμιση με βαλβίδες;
Όχι. Με κλειστές βαλβίδες, τα καυσαέρια περνούν από όλο το πίσω σιλανσιέ και η καμπίνα μένει ήρεμη σε σταθερή ταχύτητα. Οι εξατμίσεις Rog είναι σχεδιασμένες για να αποφεύγουν το drone. Περισσότερα: Γιατί οι εξατμίσεις μας μένουν ήρεμες στον αυτοκινητόδρομο.
BMW X4 F26 2.0T: ευθύς σωλήνας ή ρεζονέιτορ;
Σε αυτό το μοντέλο, δύο χαρακτήρες ήχου στην ίδια τιμή: ο ευθύς σωλήνας για τον ακατέργαστο ήχο του κινητήρα σας, χωρίς φίλτρο, ή το ρεζονέιτορ για μια πιο στρογγυλή και ελαφρώς πιο απαλή φωνή. Και στις δύο περιπτώσεις, η εξάτμιση παραμένει απόλυτα σπορ. Περισσότερα: Ρεζονέιτορ εξάτμισης: σε τι χρησιμεύει; Ευθύς σωλήνας ή ρεζονέιτορ, ποιον ήχο να διαλέξετε.
Οδηγός ειδικού Rog
BMW X4 F26 N20 και N55: το SUV coupé που δείχνει χαρακτήρα, ο οδηγός της εξάτμισης
Πρώτο compact SUV coupé της BMW, το X4 F26 συνδυάζει το ύψος ενός SUV με το κεκλιμένο προφίλ ενός coupé. Κάτω από το καπό, δύο turbo κινητήρες: ο N20, τετρακύλινδρος 2,0 λίτρων και 184 ίππων, και ο N55, εξακύλινδρος σε...
Αναλυτικά
Σύμβουλος Rog
Ερώτηση για αυτή την εξάτμιση;
Συμβατότητα, ήχος, καταλύτης, βαλβίδες, παράδοση: η απάντηση έρχεται αμέσως, με τη διαμόρφωσή σας.
Ο Σύμβουλος Rog είναι αυτόματος βοηθός, εκπαιδευμένος στις σελίδες προϊόντων και στις απαντήσεις μας. Για μια σημαντική απόφαση, γράψτε μας: επιβεβαιώνουμε με email.
Έχετε απορία για τη διαμόρφωσή σας; Μιλήστε μαζί μας πριν παραγγείλετε. Γνωρίζουμε το όχημά σας. Γράψτε μας στο contact@rogmotorsport.com: απαντάμε γραπτώς, στα ελληνικά, εντός 24 ωρών. Γράψτε μας
Η χώρα σας
Rog στην Ελλάδα.
ΚΤΕΟ στην Ελλάδα
Στο ΚΤΕΟ, η ευρωπαϊκή οδηγία προβλέπει υποκειμενική εκτίμηση του θορύβου, και με κλειστές βαλβίδες η χροιά μένει πολύ κοντά στην εργοστασιακή. Η εξάτμιση cat-back κρατά τον εργοστασιακό καταλύτη, ο αγωνιστικός καταλύτης 200 κυψελών διατηρεί την αντιρρύπανση· αποφασίζει το ΚΤΕΟ.
Στον δρόμο
Στην πόλη, με κλειστές βαλβίδες, η χροιά μένει πολύ κοντά στην εργοστασιακή, και τις βαλβίδες τις ανοίγετε όποτε το θέλετε εσείς.
Τα έγγραφά σας
Κάθε εξάτμιση κατασκευάζεται με βάση το VIN του αυτοκινήτου σας, και την τεχνική τεκμηρίωση σάς τη στέλνουμε δωρεάν κατόπιν αιτήματος, για το ΚΤΕΟ ή για την υπηρεσία μεταφορών, αν αλλάζει κάποιο στοιχείο της άδειας κυκλοφορίας.
Η ασφάλισή σας
Ανάλογα με το συμβόλαιό σας, ενημερώστε την ασφαλιστική σας: η δωρεάν τεχνική τεκμηρίωσή μας σάς διευκολύνει τη διαδικασία.
Κριτικές από το προηγούμενο σύστημά μας, μεταφρασμένες από τα γαλλικά· οι επαληθευμένες αγορές φέρουν το σήμα.
Βίντεο παρουσίασης Rog: επιλογή οχήματος, σχεδιασμός Standard ή Equal Length, ανοξείδωτο ή τιτάνιο, Z-Pipe, ελεγχόμενες βαλβίδες, φινιρίσματα τιτανίου και απολήξεων, υποστήριξη από την επιλογή της διαμόρφωσης έως την αποστολή.
Η ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ Rog
Η διαδικασία μας.
Από την πρώτη καμπύλη ως τον τελευταίο έλεγχο. Η ίδια φροντίδα, σε κάθε στάδιο.
-
Σχεδιασμός
Σχεδιασμένη για το όχημά σας.
Γεωμετρία προσαρμοσμένη στο μοντέλο σας, μελετημένες καμπύλες και σεβασμός των σημείων στήριξης. Όλα ξεκινούν από έναν ακριβή σχεδιασμό.
-
Κατασκευή
Διαμορφωμένη με ακρίβεια.
Κάμψη σωλήνων, προσαρμογή εξαρτημάτων και συγκολλήσεις TIG: κάθε ένωση δέχεται την ίδια φροντίδα.
-
Φινίρισμα
Το υλικό, στην καλύτερή του μορφή.
Το φινίρισμα αναδεικνύει τον χαρακτήρα του μετάλλου. Ανοξείδωτο ή τιτάνιο, ανάλογα με τις διαθέσιμες επιλογές για το όχημά σας.
-
Συναρμολόγηση
Κάθε κομμάτι στη θέση του.
Τα εξαρτήματα συναρμολογούνται και προσαρμόζονται. Στις εξατμίσεις με βαλβίδες, ο μηχανισμός τοποθετείται, ρυθμίζεται και δοκιμάζεται.
-
Έλεγχος
Έλεγχος. Και μετά έγκριση.
Γεωμετρία, συγκολλήσεις, συνδέσεις και ροή καυσαερίων: τα βασικά σημεία ελέγχονται πριν από την αποστολή.
-
Αποστολή
Έτοιμη να έρθει σε εσάς.
Μια ενισχυμένη συσκευασία προστατεύει την εξάτμισή σας κατά τη μεταφορά. Το τελευταίο βήμα πριν δώσετε νέα φωνή στο όχημά σας.
Υλοποιήσεις πελατών
Τα βίντεό σας και φωτογραφίες
Οι γραμμές Rog τοποθετημένες στα αυτοκίνητα των πελατών μας, σε πραγματικές συνθήκες.
- Υλοποιήσεις
- 500+
- Μάρκες
- 28
- Ικανοποίηση
- 4,9
Το journal
Επικαιρότητα και συμβουλές
Η καλύτερη εξάτμιση με βαλβίδες για BMW M2 G87
Ποια εξάτμιση με βαλβίδες να επιλέξετε για μια BMW M2 G87; Οι επιλογές σε σύγκριση (ήχος, υλικό, βαλβίδες) και το...
Διαβάστε το άρθροΗ καλύτερη εξάτμιση με βαλβίδες για Audi RS3 8Y
Ποια εξάτμιση με βαλβίδες να επιλέξετε για ένα Audi RS3 8Y; Οι επιλογές σε σύγκριση (ήχος, υλικό, βαλβίδες) και το...
Διαβάστε το άρθροΗ καλύτερη εξάτμιση με βαλβίδες για Mercedes-AMG A45 / A45 S W177
Ποια εξάτμιση με βαλβίδες να επιλέξετε για μια Mercedes-AMG A45 ή A45 S W177; Οι επιλογές σε σύγκριση (ήχος, υλικό,...
Διαβάστε το άρθροΕξάτμιση 2026 και 2027: τι αλλάζει (Euro 7, ΚΤΕΟ, ραντάρ θορύβου)
Euro 7, θόρυβος των καινούργιων αυτοκινήτων, ραντάρ θορύβου, ΚΤΕΟ και μοντέλα: τι αλλάζει πραγματικά το 2026 και το 2027 για...
Διαβάστε το άρθροΑλλαγή εξάτμισης: πόσο κοστίζουν το ΚΤΕΟ και οι διαδικασίες σε 9 χώρες
Πόσο κοστίζουν ο περιοδικός έλεγχος και ο έλεγχος μιας μετατροπής μετά την αλλαγή εξάτμισης, σε 9 ευρωπαϊκές χώρες: επίσημα τέλη...
Διαβάστε το άρθροΣπορ εξάτμιση και ΚΤΕΟ: εξάτμιση με βαλβίδες στην Ελλάδα.
Ο ήχος που διαλέγετε και ένα διακριτικό αυτοκίνητο όταν χρειάζεται: τι κερδίζετε με μια εξάτμιση με βαλβίδες Rog, πώς κρίνεται...
Διαβάστε το άρθροΚανένα άρθρο δεν αντιστοιχεί σε αυτή την αναζήτηση.
Όλα τα άρθρα
