Het Rog Journal

Kentekenbewijs U.1 en geluidsniveau stationair: 69 sportwagens, model per model

Het Rog-team 14 min lezen

Waarden op 31-10-2026 opgehaald uit het officiële Nederlandse voertuigregister (RDW, open data); begrippen volgens de Europese regelgeving.

Uw voertuig.

Kies uw model: wij tonen u de uitlaat, de opties en de levertijd.

Wij controleren de compatibiliteit met uw VIN vóór de productie.

Inhoud 9
  1. In het kort.
  2. Het stationaire geluid van 69 sportwagens, model per model.
  3. Wat de cijfers laten zien.
  4. U.1, U.2, U.3: waar ze staan, hoe ze gemeten worden.
  5. U.1 is geen grenswaarde.
  6. Wat dit betekent bij de APK.
  7. Methode en beperkingen.
  8. Veelgestelde vragen.
  9. Bronnen.

In het kort.

Vak U.1 van het kentekenbewijs geeft het stationaire geluidsniveau van uw auto in dB(A), gemeten bij de typegoedkeuring, met de microfoon op 0,5 m van de uitlaatmonding, bij het toerental uit vak U.2. Het is geen grenswaarde: het is de referentiewaarde van uw auto wanneer een keuring het stationaire geluid meet.

  • Bij de 69 sportwagens in onze tabel loopt deze waarde van 74 dB(A) (Porsche Macan 2.0) tot 115 dB(A) (Ferrari 812 Competizione); de meeste zitten boven 85 dB(A).
  • Enkele voorbeelden: Volkswagen Golf 8 R 84 dB(A), BMW M340i 90 of 95, BMW M3 / M4 Competition G80 89, Audi RS 3 8Y 81, Mercedes-AMG A 45 W176 106, Porsche 911 GT3 992 98.
  • Rijdend (vak U.3, de test die de grenswaarden van de typegoedkeuring bepaalt) blijven dezelfde auto's tussen 68 en 74 dB(A).
  • Een hoge U.1-waarde is geen gebrek: het is het officiële cijfer van uw auto in originele staat, waarmee een stationaire meting hem vergelijkt.

Vind uw auto: Volkswagen · Audi · BMW · Mercedes-AMG · Porsche · Toyota · Honda · Ford · Ferrari · Maserati · Aston Martin.

Het stationaire geluid van 69 sportwagens, model per model.

Typegoedkeuringswaarden zoals het RDW-register ze vermeldt voor de in Nederland geregistreerde auto's van elk model. Vetgedrukt: de meest voorkomende waarde; daaronder de andere waarden die bij minstens 5 % van de auto's voorkomen, met hun aantal tussen haakjes. Tik op een kolomkop om de tabel te sorteren. Elk model leidt naar het bijbehorende Rog-uitlaatsysteem.

ModelkWJarenU.1 stationair, dB(A)U.2, tpmU.3 rijdend, dB(A)Auto'sEU-typegoedkeuring
Volkswagen Golf 7 GTI162-1692013-2019783.750
3.610 (793)
74
72 (475)
3.140e1*2007/46*0623
Volkswagen Golf 7.5 GTI Performance1802017-202188
86 (771)
3.75072
69 (535)
1.645e1*2007/46*0623
Volkswagen Golf 7 R2212013-202088
85 (310)
3.75072
69 (108) · 70 (71)
1.194e1*2007/46*0623
Volkswagen Golf 7.5 R (228 kW)2282017-201978
80 (118)
3.75070
71 (79)
547e1*2007/46*0623
Volkswagen Golf 7.5 R (213 kW)2132019-202096
98 (265)
3.75072
71 (117)
775e1*2007/46*0623
Volkswagen Golf 8 GTI1802020-202589
91 (396)
3.75072
71 (147)
1.682e1*2007/46*2014
Volkswagen Golf 8 R2352020-202584
82 (254) · 92 (114) · 102 (60)
3.75069
70 (175)
1.015e1*2007/46*2014
Audi S3 8V (221 kW)2212013-202083
82 (131)
3.75073
69 (92) · 72 (43)
916e1*2007/46*0607
Audi S3 8V (228 kW)2282016-2019873.75074464e1*2007/46*0607
Audi RS 3 8V (270 kW)2702015-2017903.75074220e1*2007/46*0608
Audi RS 3 8V (294 kW)2942017-202098
89 (161) · 90 (137)
3.75071
73 (80)
615e1*2007/46*0608
Audi S3 8Y2282020-2024823.75070567e1*2007/46*2060
Audi RS 3 8Y2942021-2026813.75070641e1*2007/46*2144
Audi TT RS 8S2942016-202497
94 (34) · 88 (30)
3.75074
70 (28) · 72 (11)
132e1*2007/46*1686, e1*KS07/46*0054
Audi RS 6 Avant C7412-4452013-201988
86 (372)
3.75073
72 (347)
812e1*2007/46*0544
Audi RS 6 Avant C84412019-2025893.120
3.750 (49)
71685e1*2007/46*1840
Audi R8 V10 plus 4S4492015-20181003.750
3.610 (34)
7489e1*2001/116*0399
BMW M135i F20 / F21235-2402012-201786
85 (56)
3.75073
75 (44)
552e1*2007/46*0283, e1*2007/46*0273
BMW M140i F20 / F212502016-202083
94 (217)
3.75072
70 (151)
621e1*2007/46*0283, e1*2007/46*0273
BMW M135i F402252019-202584
89 (124)
3.75068
71 (132) · 70 (99)
580e1*2007/46*2018
BMW M340i G20 / G21275-2802019-202690
95 (530)
3.75068
67 (343)
1.217e1*2007/46*2017, e1*2007/46*1947
BMW M440i G22 / G23275-2802020-2026863.75071
67 (62) · 66 (32)
1.018e1*2007/46*2126, e1*2018/858*00122
BMW X3 M40i G01260-2652017-202483
92 (213) · 84 (189) · 93 (151) · 87 (61)
3.75072
71 (161) · 68 (72)
1.018e1*2007/46*1797
BMW M2 F872722015-201994
95 (33) · 93 (25)
3.75074
75 (84) · 72 (40)
328e1*2007/46*0377
BMW M2 Competition F873022018-2021833.75070211e1*2007/46*0377
BMW M2 G87338-3532023-2026903.75070
69 (21)
146e1*2018/858*00211
BMW M3 F80 / M4 F82317-3312014-202185
86 (67)
3.75074
70 (58)
842e1*2007/46*0377
BMW M3 / M4 Competition G80 / G82375-3902020-2026893.75072978e1*2018/858*00003
BMW M4 CS G824052024-2026933.7507118e1*KS18/858*00008
BMW M3 CS G804052023-202690
93 (6)
3.7507235e1*KS18/858*00008
BMW M5 Competition F904602018-202395
92 (60)
3.75072
70 (44)
185e1*2007/46*1828
BMW M5 G90 / G99400-4302024-202687
88 (209)
3.75070
69 (197)
1.279e1*2018/858*00451
BMW M8 Competition F91 / F92 / F934602019-202698
93 (93)
3.75072
71 (67)
188e1*2007/46*2019
Mercedes-AMG A 45 / CLA 45 W176 / C117 (265 kW)2652013-2016103
102 (142) · 94 (136)
3.75074499e1*2001/116*0470, e1*2007/46*1207, e1*2007/46*0928
Mercedes-AMG A 45 / CLA 45 W176 / C117 (280 kW)2802015-2019106
98 (152) · 105 (137)
3.75074
73 (136)
649e1*2001/116*0470, e1*2007/46*1207
Mercedes-AMG A 35 W1772252019-2026813.75070527e1*2007/46*1829
Mercedes-AMG A 45 / A 45 S W177285-3102019-202583
79 (32)
3.75070236e1*2007/46*1829
Mercedes-AMG CLA 45 S C1183102019-2025833.75070156e1*2007/46*1912
Mercedes-AMG C 43 W205270-2872016-202395
89 (133)
3.75074
73 (104)
638e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0457, , e1*2001/116*0464
Mercedes-AMG C 63 W2043362010-201493
94 (6)
3.750
4.000 (6)
74121, e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0457, e1*2001/116*0464, e1*2001/116*0463
Mercedes-AMG C 63 S W2053752014-2023100
91 (153) · 98 (139) · 88 (130) · 95 (114)
3.75074925e1*2001/116*0464, e1*2001/116*0431, e1*2001/116*0463, , e1*2001/116*0457
Mercedes-AMG GT / GT S C190340-3752014-2020107
93 (42)
3.75074248e1*2007/46*0233
Porsche Macan 2.0 95B180-1952016-202474
78 (618) · 76 (224)
3.75071
68 (571) · 69 (176)
1.729e13*2007/46*1165
Porsche Macan S 95B250-2602014-202289
90 (361)
3.75072
70 (311)
857e13*2007/46*1165
Porsche Macan GTS 95B265-3242016-202492
91 (171) · 86 (122)
3.75071
68 (98) · 69 (82)
569e13*2007/46*1165
Porsche 718 Boxster / Cayman 9822202016-202596
89 (78) · 93 (69) · 97 (59)
3.75073
69 (61) · 71 (42)
474e13*2007/46*1607
Porsche 718 GTS 4.0 9822942020-2026923.75072161e13*2007/46*1607
Porsche 718 Cayman GT4 RS 9823682022-2026963.8007250e13*KS07/46*1634
Porsche 911 Carrera S / 4S 991.23092015-2019943.75074628e13*2007/46*1187
Porsche 911 Carrera S / 4S 9923312019-2025933.325731.741e13*2007/46*0992
Porsche 911 GT3 9923752021-202698
96 (59) · 97 (45)
3.65872
74 (26) · 71 (20)
396e13*2007/46*0992
Porsche 911 GT3 RS 9923862022-2026973.65872136e13*KS18/858*00015
Porsche 911 Turbo S 992471-4782020-202693
92 (124)
3.32572
70 (114) · 73 (40)
842e13*2007/46*0992
Toyota GR Supra 3.0 A902502019-202590
87 (9) · 86 (9)
3.75068
67 (12)
71e1*2007/46*1982
Honda Civic Type R FK82352017-2021873.32571117e11*2007/46*3633, e6*2007/46*0256
Honda Civic Type R FL52422023-2026803.3257028e6*2018/858*00064
Ford Focus ST Mk42062019-202590
87 (119)
3.75068
69 (42)
516e13*2007/46*1911
Ford Mustang GT V8 S550330-3312018-202493
95 (7)
3.7507479e13*2007/46*1551
Ferrari 458 Italia / Spider4162010-2015107
115 (88)
4.500
6.750 (89)
73180e3*2007/46*0040, e3*KS07/46*0025
Ferrari 488 GTB / Spider4932015-20201054.00074159e3*2007/46*0040
Ferrari 488 Pista5302018-20211034.0007164e3*2007/46*0040
Ferrari F8 Tributo / Spider5302019-20241023.7507381e3*2007/46*0040
Ferrari Roma / Roma Spider4562020-2026102
100 (44)
3.75073
74 (33)
176e3*2007/46*0485
Ferrari 296 GTB / GTS488-5152022-2026101
100 (58) · 103 (12)
4.00073
70 (37) · 71 (12)
164e3*2018/858*00044
Ferrari 812 Superfast5852017-2022111
105 (16)
4.25072
71 (12)
106e24*KS07/46*0077
Ferrari 812 GTS5852020-20241054.25071121e24*KS07/46*0077
Ferrari 812 Competizione6072022-20241154.6257414e24*KS07/46*0077
Maserati MC20 / MC20 Cielo4632021-202498
96 (13)
3.7507228e3*KS18/858*00026
Aston Martin Vantage V8 AM6375-3942018-202492
89 (20)
2.85072
74 (12)
76e9*2007/46*6619

Bron: RDW Open Data, datasets “Gekentekende_voertuigen” (m9d7-ebf2) en “Gekentekende_voertuigen_brandstof” (8ys7-d773), gegevens uit het publieke domein, door de RDW bijgewerkt op 31-10-2026. U mag deze tabel overnemen met de vermelding “RogMotorsport, op basis van RDW Open Data” en het adres van deze pagina.

Wat de cijfers laten zien.

  • Een nieuwere generatie is niet altijd stiller. De Golf 8 GTI staat ingeschreven met 89 dB(A) stationair, de Golf 7 GTI met 78. Omgekeerd zit de A 45 S W177 op 83 dB(A), tegenover 106 voor de A 45 W176 van 280 kW.
  • Eén model kan meerdere waarden hebben. Afhankelijk van de uitvoering en de uitbreiding van de typegoedkeuring: M340i 90 of 95 dB(A), Golf 8 R van 82 tot 102, C 63 S W205 van 88 tot 100. Alleen uw kentekenbewijs geeft de uwe.
  • Twee Golf 7.5 R, twee waarden. 78 dB(A) voor de versie van 228 kW (2017 tot 2019), 96 voor die van 213 kW (2019 en 2020).
  • Het meettoerental verschilt per auto. Meestal 3.750 tpm, 3.325 voor de 911 992 en de Civic Type R, 4.250 voor de 812 Superfast: dat is vak U.2, en bij dat toerental herhaalt een keuring de stationaire meting.

U.1, U.2, U.3: waar ze staan, hoe ze gemeten worden.

Het geharmoniseerde Europese kentekenbewijs kan onder code U “geluidsniveau” drie rubrieken bevatten (richtlijn 1999/37/EG, bijlage I):

CodeOfficiële omschrijvingEenheid
U.1geluidsniveau stationairdB(A)
U.2toerental tijdens de metingmin⁻¹ (tpm)
U.3geluidsniveau rijdenddB(A)

Deze rubrieken zijn facultatief: elke lidstaat beslist of hij ze afdrukt. Staan ze niet op uw document, dan vermeldt ook het Europese certificaat van overeenstemming (COC) dat bij de nieuwe auto wordt geleverd het stationaire geluidsniveau en het bijbehorende toerental. In Nederland staat de waarde in het kentekenregister van de RDW.

De verordening (EU) nr. 540/2014 (bijlage II) beschrijft de meting: microfoon op 0,5 m van de uitlaatmonding, onder 45°, versnellingsbak in neutraal, motor op temperatuur, minstens drie metingen. Het toerental is 75 % van het toerental bij maximaal vermogen als dat niet hoger is dan 5.000 tpm, 3.750 tpm als het tussen 5.000 en 7.500 tpm ligt, en de helft daarboven. Vandaar de vele 3.750 tpm in vak U.2.

U.1 is geen grenswaarde.

De Europese grenswaarden van de typegoedkeuring gelden voor de rijdende test uit vak U.3: 68 tot 72 dB(A) in fase 3 voor personenauto's, afhankelijk van de vermogen-massaverhouding, voor alle eerste inschrijvingen sinds 1 juli 2026 (verordening 540/2014, bijlage III). Ze gelden alleen voor nieuwe auto's: een auto die al op kenteken staat, houdt zijn waarden. De U.1-waarde, gemeten op 50 cm van de uitlaat, is een andere grootheid en ligt veel hoger. Ze is ook niet te vergelijken met de drempel van geluidsflitspalen, die rijdend en op afstand meten.

Wat dit betekent bij de APK.

Bij de APK beoordeelt de keurmeester het geluid. Zo nodig meet hij met een geluidsmeter, de microfoon op ongeveer 0,5 m van de uitlaatmonding; de hoogste van drie metingen telt. De grens is de waarde uit het kentekenregister + 2 dB(A); staat er geen waarde, dan geldt voor een benzineauto 95 dB(A) bij 3.500 tpm (APK-handboek van de RDW). U vindt de waarde in het kentekenregister van de RDW als “geluidsniveau stationair”. In België volgt de keuring de Europese basis: de keurder beoordeelt het geluid op het gehoor en meet met een geluidsmeter als het niveau op de grens lijkt te liggen. Elders in Europa: + 2 dB(A) in Italië (in een erkende keuringsruimte), + 5 dB(A) in Polen.

Met een Rog-uitlaat en gesloten kleppen blijft de klank dicht bij het origineel: zo biedt u de auto aan voor de keuring. Met alleen het achterste deel of een sportkatalysator van 200 cellen blijft de uitlaatgasreiniging behouden; de versie zonder katalysator is bedoeld voor het circuit. Het resultaat hangt altijd af van het voertuig, de staat ervan en de regels die gelden op de dag van de keuring.

De regels in uw land: Uitlaat met kleppensysteem en de APK · Uitlaat met kleppensysteem en de keuring in België.

Lees ook: Geluidsradars en geluidscontrole van auto's in Europa · Uitlaat vervangen.

Methode en beperkingen.

  • Gegevens: officieel Nederlands voertuigregister (RDW), op 31-10-2026 bevraagd via de openbare interface. Per model hebben we de handelsbenaming, de stam van het EU-typegoedkeuringsnummer, het nettovermogen en de brandstof (benzine) vastgelegd en daarna de U.1-, U.2- en U.3-waarden van alle passende auto's geteld: in totaal 37.917 auto's.
  • Wat het zijn: typegoedkeuringswaarden per model en per uitvoering, geen metingen aan elke afzonderlijke auto.
  • Uitgesloten: auto's zonder EU-typegoedkeuringsnummer (individueel goedgekeurde importen). Een waarde die in het register ontbreekt, ontbreekt ook in de tabel.
  • Afwijkingen: heeft een model meerdere waarden, dan staat de meest voorkomende vetgedrukt en worden de andere vermeld zodra ze minstens 5 % van de auto's betreffen.
  • Reikwijdte: voor uw auto telt de waarde uit zijn kentekenregistratie of zijn COC.

Dataset gepubliceerd op Zenodo: DOI 10.5281/zenodo.23886816

Veelgestelde vragen.

Wat betekent vak U.1 op het kentekenbewijs?
Het is het stationaire geluidsniveau van de auto in dB(A), bij de typegoedkeuring gemeten op 0,5 m van de uitlaatmonding. Vak U.2 geeft het toerental van die meting, vak U.3 het rijdende geluidsniveau.

Een U.1-waarde van 100 dB(A): is dat te veel?
Nee. Het is de officiële waarde van de auto in originele staat, vlak bij de uitlaat gemeten: veel sportwagens zitten boven 90 dB(A), bijvoorbeeld 106 voor de A 45 W176 en 98 voor de 911 GT3 992. De grenswaarden van de typegoedkeuring gelden voor een andere test, rijdend en op afstand gemeten.

Op mijn kentekenbewijs staat geen vak U.1: waar vind ik de waarde?
In het kentekenregister van de RDW (“geluidsniveau stationair”), in het Europese certificaat van overeenstemming (COC) dat bij de nieuwe auto wordt geleverd, of bij de fabrikant. Onze tabel geeft de waarden per model, maar alleen die van uw eigen auto telt.

Verandert een uitlaatsysteem de U.1-waarde?
Nee, de ingeschreven waarde blijft die van de typegoedkeuring. Bij de keuring telt het werkelijke geluid van de auto: met een Rog-kleppenuitlaat en gesloten kleppen blijft het dicht bij het origineel.

Wordt de U.1-waarde gebruikt bij de APK?
Ja, als referentie: als de keurmeester meet, is de grens de waarde uit het kentekenregister + 2 dB(A), de hoogste van drie metingen. Zonder ingeschreven waarde geldt voor een benzineauto 95 dB(A) bij 3.500 tpm.

Bronnen.

RDW-gegevens opgehaald op 31-10-2026; regelgeving geraadpleegd tussen 26-09 en 31-10-2026.

  1. RDW Open Data, “Gekentekende_voertuigen”: opendata.rdw.nl, m9d7-ebf2
  2. RDW Open Data, “Gekentekende_voertuigen_brandstof” (velden geluidsniveau_stationair, toerental_geluidsniveau, geluidsniveau_rijdend): opendata.rdw.nl, 8ys7-d773
  3. Richtlijn 1999/37/EG inzake de inschrijvingsbewijzen van voertuigen, bijlage I: EUR-Lex
  4. Verordening (EU) nr. 540/2014 betreffende het geluidsniveau van motorvoertuigen, bijlagen II en III: EUR-Lex
  5. Richtlijn 2014/45/EU betreffende de periodieke technische controle, bijlage I, punt 8.1.1: EUR-Lex
  6. UTAC, technische instructie personenauto's, geluidshinder (Frankrijk): utac-otc.com
  7. UTAC, technische instructie tweewielers, geluidshinder (Frankrijk): utac-otc.com
  8. Italiaans ministerie van Infrastructuur en Vervoer (CSRPAD), grenswaarden bij de revisione: csrpad.it
  9. RDW, APK-handboek, geluid: apk-handboek.rdw.nl
  10. Polen, besluit over de technische voorwaarden van voertuigen, § 9 (Dz.U. 2024 poz. 502): api.sejm.gov.pl